S Bedýnkami proti zbytečnému odpadu

S Bedýnkami, proti zbytečnému odpadu

 

Jak bojovat proti zbytečnému odpadu a snižovat svoji ekologickou stopu? A jak to mám v bedýnkách vlastně my?

Už od počátku Světa Bedýnek kopeme za skutečné a zdravé potraviny bez chemie a náhražek. Snažíme se díky propojení s našimi zákazníky (tedy vámi) pomáhat místním farmářům v jejich odpovědném hospodaření. Není nám jedno, jestli jídlo putuje přes půl světa, nebo je od farmáře za rohem. Přijde nám naprosto normální nakupovat z lokálních zdrojů a podporovat tak domácí produkci. Nejen, že to nám to dává takhle smysl (i když to běžné supermarkety vidí jinak), má to i další pozitivní efekt. Je to hlavně ekologické.

Nemusíme dovážet jídlo ze všech koutů světa, vypouštět tak zbytečné emise, zatímco stejnou službu pro nás můžou udělat naši farmáři. A eko přístup je i jeden z důvodů, proč nemáme velké sklady a je potřeba si u nás objednávat dopředu. Díky tomu přesně víme, kolik toho od farmářů každý den vzít, abychom nemuseli skladovat něco navíc, co by se nemuselo prodat a zkazilo by se. Každý den se u nás v ČR vyhodí desítek tun jídla a tohle my nechceme podporovat.

 

Používáme jen 100% odbouratelné obaly

Snažíme se obaly šetřit jak jen je to možné. Ale musíme zároveň dodržovat jako prodejci čerstvých potravin i hygienické předpisy, a proto vám celý nákup i některé potraviny bez obalu musíme do něčeho zabalit. A tak nás strašně moc těší, že vám odteď zabalíme zeleninu, ovoce či pečivo do celopapírových sáčků bez igelitového okénka, které jsou 100% rozložitelné. Některé druhy, jako jsou např. saláty, musíme kvůli zachování čerstvosti balit do igelitových sáčků. Ty naše jsou ale 100% biologicky odbouratelné a rozložitelné. Tašky jsou vyrobeny ze speciálního ekologického polymeru, který se v přírodě rozloží během 90 dnů.

A stále platí, že celý nákup doručujeme v kartonové bedýnce, která je vratná a my ji používáme pro další nákupy do té doby, dokud je použitelná. Prostě až do roztrhání, poté ji recyklujeme.

Víte, jak dlouho trvá, než se rozloží běžná igelitová taška z polyethylenu?  Pokud není spálena, nebo jinak znehodnocena, tak více než 30 let. A vezměte si, kolik takových tašek, jednorázových obalů a sáčků denně vyhodíme...Pojďme té přírodě, která nám v podstatě dává všechno i něco málo vrátit. Zaslouží si to.

 

Jak neplýtvat a nevytvářet zbytečně odpad..? Naše bedýnkovské tipy:

 

  • Při nákupu potravin raději plánujte dopředu. Napište si seznam, co chcete během týdne vařit a připravovat za pokrmy a podle toho snadno zjistíte množství. Nakoupíte skutečně jen to, co opravdu sníte. Zamezíte tak zbytečnému vyhazování prošlých potravin.

 

  • Vyhněte se jednorázovým obalům. Zkuste si s sebou všude na nákupy brát síťovku, moc se nám líbí projekt Česká síťovka, nebo plátěnou tašku, která toho unese hodně a jen tak se neprotrhne. Na ovoce a zeleninu místo plastových sáčků vezměte ty ušité z tenké tkaniny. Jsme rádi za značku Frusack, která jde skvělým příkladem, že to jde.

 

  • Na kávu s sebou si příště přibalte kelímek z ekoplastu, který těch kafí zvládne nespočet. Uvidíte, kolik kelímků za měsíc ušetříte. Na jídlo s sebou, které si berete z restaurací na oběd do práce, postačí i uzavíratelná krabička. Běžně jsou k dostání buď ty z nezávadného plastu, které se dají ohřívat i mikrovlnce nebo mají skleněnou misku a plastové víko.

 

  • A vodu? Tu přece také můžete nosit v eko láhvi, která na rozdíl od těch jednorázových neobsahuje mikroplasty. Uděláte tak něco pro zemi i pro své zdraví. A za to to přece stojí, ne?

 

Třídení odpadu, jak to dělat správně?

A jak vůbec správně recyklovat?

Na závěr pro vás máme pár tipů, jak doma správně recyklovat, protože se pořád setkáváme s tím, že lidé netuší, kam co patří a třídí tak svůj odpad nesprávně. Pojďme si to rychle zopakovat :)

 

Co patří do papíru?

  • Časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, naše papírové sáčky, cokoliv z lepenky nebo knihy. Obálky s fóliovými okýnky do modrého kontejneru můžete také vhazovat, zpracovatelé si s tím umějí poradit. Bublinkové obálky se dají také recyklovat, ale bez plastového vnitřku. Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Nepatří jsem naopak papírové krabičky od vajec nebo jakkoliv umaštěný či jinak znečištěný papír ani papírové kapesníky.

 

Jak s plasty?

  • Třídit se dají fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balicí fólie od spotřebního zboží, obaly z CD disků, polámané plastové věci.
  • Pozor ale na jednu věc, všechny obaly musí být čisté, kelímky od jogurtů nebo kosmetiky vymyjte a nechte okapat. Myslete na to, že si s nimi musí poradit lidé pracujících v třídírnách odpadu. A plesnivý kelímek od jogurtu vám nikdo nezrecykluje.

 

Co se skleněnými obaly?

  • Patří do zeleného nebo bílého kontejneru podle barvy skla. Recyklovat můžete láhve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů i konzervárenské sklo.Nepatří sem keramika, porcelán, zrcadlo, autosklo ani drátované sklo z oken, či podobně.